מנוי לפורטל בכיוון הרוחהשקת הספר "צור משכני" ד"ר אסתר קאפח/ דקלה אור נר

האירוע נפתח בשיר שנכתב לכבודה של האם קמר שאביה היה רב קהילה בתימן ולזכרה של החמות ברכה קאפח ז"ל כלת פרס ישראל עבור מפעלי החסד שלה. השיר נקרא "אמא קטנה גדולה" עמ' 63 המלחין ברק עודד.

האירוע כלל שלוש אתנחתות מוסיקאליות של הזמרת, רחלי וולשטיין שהלחינה שישה שירים מתוך הספר "צור משכני" [סטימצקי, 2018]  1. פעמוני נפש עמ' 14  2. עזרת נשים עמ' 20 3. חיזור עמ'  32 4. מהלכת בישימון עמ' 13 5. דכדוך עמ' 48 6. זקני מולידי עמ' 26. השירים הועלו ליוטיוב.

במרכזו של האירוע עמד הריאיון. המשוררת פרופ' אביבית לוי ראיינה את הסופרת והמשוררת ד"ר אסתר קאפח. להלן שלושת השאלות ותמצית התשובות.

שאלה ראשונה, הספר נקרא "צור משכני" כשם השיר המצוטט על גבי הכריכה האחורית. השיר אמנם מדבר על המוות, אבל נותן דגש על החיים- מכלול פעולותיו של האדם נחקק ומשאיר את רושמו. מדוע בחרת לתת לספר את השם הזה?

"צור משכני" משכן הלב שלי מלא כבודו. אני מחוברת לצור העולמים וזה בא לידי ביטוי במרבית היצירות שלי, הן אלה המבוטאות בשירה והן אלה המבוטאות בפרוזה, לעיתים בגלוי ולעיתים ברמז. המילה "צוּר" ייחודית לשפת השירה, בשירת האזינו נאמר: "צוּר יְלָדְךָ תֶּשִׁי וַתִּשְׁכַּח אֵל מְחֹלֲלֶךָ" דברים לב, יח. אזכור נוסף קיים בשירת חנה בספר שמואל א. חנה אשת אלקנה לאחר שנות עקרות זכתה ללדת בן והיא שרה "אֵין בִּלְתֶּךָ וְאֵין צוּר כֵּאלֹהֵינוּ" שמו' א, ב, ב. כשהשיר נכתב הוא נכתב ברצף מתוך הגיגי הנפש, כאשר בראשי התנגנו שתי המשמעויות של המילה "צור", המשמעות הנוספת של המילה "צוּר" הינה סלע למשל "וַיֵּנִקֵהוּ דְבַשׁ מִסֶּלַע וְשֶׁמֶן מֵחַלְמִישׁ צוּר" בדברים לב, יג וכך נולד השיר, "צור משכני".

שאלה שנייה, בעיניי יש בשיר "צור משכני" דגש על החיים אכן חומרי הריאליה הם אבני בניין יסודיות בכתיבתך והם משמשים מסד לכל שיר ולכל סיפור בספר. בכל זאת את שומרת על חירות ספרותית. מתי את בוחרת לשנות מן האירוע במציאות ומדוע?

אכן חומרי הריאליה הם הלבנים והאריחים של יצירותיי. במצב זה לכאורה החירות הספרותית ממני והלאה ובכל זאת, עינך חשה בחירות כזו. מתי זה קורה? ראשית, תרחיש כזה קורה בתהליכי פרסוניפיקציה, האנשה. שנית, כאשר הרצף הסיפורי מזמין אותי לעשות כן. ניתן להכליל ולומר כי זהו צורך הנובע מן הסיטואציה הסיפורית. לעיתים גיבור הסיפור מסיבה כלשהי נסתלק מן העולם הזה בהיותו צעיר ואני לובשת את דמותו ומספרת, או שגיבור הסיפור אינו ישות אדמית. למשל אפשר להרגיש את החירות הספרותית שלי בסיפור "אורחת בלתי רצויה" עמ' 43.

שאלה שלישית, לעניות דעתי, לצד הסיפורי יש משקל גדול יותר משום שלמעשה גם השירים עצמם, כמעט כולם נשענים על יסוד סיפורי. האם את יכולה להדגים?

אכן הספר מקוטלג במדור ספרות. באופן כללי שירה אינה פרוזה אלא אם נלך אל המכנה המשותף הקטן ביותר ושם נגלה את התיבות והמילים שהן אבני הבניין המשותפות לכל יצירה ספרותית. דרך הבנייה היא זו המייחדת את סוג היצירה ועדיין אם נצטמצם לשירים בלבד נבחין בהבדלים משמעותיים ביניהם. בספרי "צור משכני" לא כל השירים יצוקים בתבנית שבלונית אחת. אולם, מה שמעניין כאן הוא מה מסתתר מאחורי השירים? למשל, שירי "חוקות שמים" עמ' 6 מנציח את טקס ברית המילה של ילדי...

 

הסופר המשורר, ראובן שבת קרא את השיר "תאומים במזל" עמ' 54 והתיחס למוטיבים אחדים בשיר.

האירוע הסתיים בשיר, "חנוכייה מקורית" שהולחן על ידי ברק עודד והועלה ליוטיוב. השיר נכתב לזכרו של האב דויד בן שלום אברהם תנצב"ה.

 

טואול - בניית אתרים