מנוי לפורטל בכיוון הרוחצילום: יוסי צבקר 
סקירת האופרה כוחו של גורל בבית האופרה תל אביב/ ראובן שבת


יצרים גועשים במסע נקמה שמסתיים במוות משולש זה לכאורה תמציתה של האופרה האלמותית "כוחו של גורל " מאת ג'וזפה ורדי. כאשר מאזינים במשך שלוש שעות לאופרה הקסומה הזאת מבינים מדוע ג'וזפה ורדי חתום עליה ולא מחבר הליברית שלה.

קיים פער מהותי בין איכותה האלמותית של המוזיקה והביצועים הווקאליים לעומת הטקסט המילולי שהוא למעשה משני.  תבנית הסיפור, מלודרמטית במובהק, עירוב של סיפור רומנטי עם נופך טרגי, כמו שיש בסיפורים רומנטיים מובהקים ומתובל בתיבול יתר של מוסרנות נוצרית.

אבל כל זה בוודאי מחפה, על ההופעה הבימתית הססגונית, הויטאלית, המלוטשת לעילא ולעילא. ובוודאי כאלף מונים על ביצועיהם המוזיקליים של הזמרים כולם.

 

האופרה הישראלית תעלה בהפקה חדשה את  "כוחו של גורל" מאת ורדי, בניצוחו של דניאל אורן מנהלה המוסיקלי של האופרה, בבימויו של פייר פרנצ'סקו מאסטריני ובהשתתפות תזמורת האופרה - התזמורת הסימפונית הישראלית ראשון לציון, מקהלת האופרה הישראלית בניצוחו של איתן שמייסר וצוות סולנים ישראלי ובינלאומי.

העלילה מספרת על גיבורים שחשים שהגורל שולט בחייהם. דון אלווארו ולאונורה מאוהבים. אביה של לאונורה אינו מסכים לשידוך. הזוג מתכנן לברוח ולהתחתן, אלא שלרוע המזל כדור שנפלט מאקדחו של דון אולווארו פוגע באביה של לאונורה המקלל את בתו לפני מותו. דון קרלו, אחיה של לאונורה, מחליט להעניש את אלווארו ואת לאונורה הנסים על נפשם. בתעתועי הגורל, הוא מתחבר עם דון אלווארו מבלי שיהיה מודע כמובן לזהותו והשניים הופכים לאחים בדם. אך כאשר הוא מגלה את זהותו האמיתית של אלווארו הוא שוכח את החברות שנשבע לה ומתכנן את הנקם. בדו קרב בין השניים, אלווארו הורג את יריבו וכאשר לאונורה ניגשת לטפל באחיה הגוסס, הוא שולף סכין ורוצח את אחותו.

אנקדוטה משעשעת היא האמונה שהתפתחה סביב  "כוחו של גורל" בקרב זמרי וזמרות אופרה, לפיה זוהי אופרה "מקוללת". אמירת שם האופרה מביאה מזל רע (בדומה לאמונה הרווחת בעולם התיאטרון בדבר "מקבת" של שקספיר). באיטליה לא מעזים המבצעים להעלות את שם האופרה על דל שפתיהם אלא בליווי הרמת שתי אצבעות - הזרת והאצבע המורה - כהגנה מפני השטן.

הסולנים באופרה הם: בתפקיד לאונורה: זמרת הסופרן האיטלקייה סוזנה ברנקיני (באופרה הישראלית הופיעה בתפקיד ליו בטורנדוט) ואירה ברטמן הישראלית, דון אלווארו:  זמר הטנור הארגנטינאי גוסטבו פורטה והטנור האיטלקי וולטר פרקארו (שמופיע בפעם הראשונה באופרה הישראלית), דון קרלו: זמר הבריטון הבולגרי ולדימיר סטויאנוב (שמופיע לראשונה באופרה הישראלית),  הבריטון הרומני יונוץ פאסקו וזמר הטנור המונגולי אמארטובשין אנקבט (שיופיע לראשונה באופרה הישראלית), פרציוסילה: זמרת המצו סופרן האלבנית אנקליידה שקוזה (באופרה הישראלית הופיעה בתפקיד אזוצ'נה בטרובדור) והמצו סופרן הרוסייה אוקסנה וולקובה (שהופיעה באופרה הישראלית בתפקיד מגדלנה בריגולטו בירושלים), אב המנזר: זמר הבס האיטלקי ג'ורג'יו ג'וזפיני (שזוהי הופעתו הראשונה באופרה הישראלית) והבס בקוריאני סיימון לים (גם הוא יופיע לראשונה באופרה הישראלית), הנזיר מליטונה: זמר הבריטון הרוסי בוריס סטאטסנקו (שהופיע באופרה הישראלית בתפקיד הראשי בריגולטו בירושלים) והבריטון האיטלקי אנ'לו נרדינוקי (באופרה הישראלית שר את שונאר בלה בוהם), המרקיז: קרלו סטריולי האיטלקי, קורה: טל ברגמן ואפרת וולפסון, טרבוקו: יוסף ארידן, ראש העיר:נח בריגר, רופא:אנטולי קרסיק.

 

טואול - בניית אתרים